Napisane przez: biletynakoncertyfestiwale | Marzec 13, 2010

Tango z Jarmushem – line up Szczecin Music Fest 2010

Szczecin Music Fest (SMF) jest pierwszym szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska współczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. To także scena dla przeróżnych fuzji wspomnianych gatunków z tzw. nowymi brzmieniami przejawiającymi się w prawie wszystkich gatunków muzyki klubowej. Buena Vista Social Club, Cesaria Evora, Calexico, Bajofongo Tango Club to tylko niewielka część gwiazd jaka gościła na SMF. Tegoroczny line-up wygląda równie atrakcyjnie. A oto lista artystów, którzy pojawią się w Szczecinie już tej wiosny.

Nils Petter Molvaer (21 kwietnia, Filharmonia) to obok Jana Garbarka najbardziej znany norweski jazzman. Zaliczany do elity jazzowo-elektronicznych wizjonerów jest współtwórcą szalenie modnego stylu klubowego jakim jest nu-jazz. Zadebiutował w roku 1997 płytą pt. „Khmer” wydaną przez legendarną wytwórnię ECM. Nils, choć jest trębaczem to jego muzyczne inspiracje są niezwykle szerokie, artysta wymienia wśród nich tak różnych muzyków jak: Billie Holiday, Miles Davis, Don Cherry czy Brian Eno a nawet Bill Laswell. Wspomniane fascynacje łączy ze sobą, tworząc wysublimowaną mieszankę jazzu, elektroniki i dubu.
Mulatu Astatke (20 maja, Zamek Książąt Pomorskich) to najważniejsza postać na muzycznej scenie Etiopii. Multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, twórca ethio-jazzu. Artysta współpracował m.in. z legendarnym band-liderem Duke’iem Ellingtonem. Szerszą sławę przyniosły mu albumy z serii ?Ethiopiques? (kompilacje najlepszych nagrań etiopskich i erytrejskich). W ostatnich latach jego nazwisko pojawiło się ponownie z większą mocą dzięki ścieżce dźwiękowej filmu „Broken Flowers” w reżyserii Jima Jarmuscha oraz współpracy z The Heliocentrics – brytyjskim kolektywem progresywnych instrumentalistów dowodzonym przez mistrza perkusji Malcolma Catto. Wspólny album Mulatu Astatke i The Heliocentrics był sensacją na scenie nowoczesnej muzyki klubowej w 2009 roku.

Mariza (2 czerwca, Zamek Książąt Pomorskich) to największa sława stylu fado, skarb narodowy Portugalii, gwiazda najlepszych sal powraca po 3 latach do Szczecina. Jej głos określa się słowami „magiczny, diamentowy, magnetyczny”, a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych. Od początku porównywana była do wielkiej Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a niezwykłe koncerty umacniają pozycję wielkiej gwiazdy. Ostatni album Marizy nosi tytuł ?Terra” i jest mieszanką takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk. Jedno jest pewne – jej sława już dawno wykroczyła poza krąg wielbicieli fado.

Mariza Koncert Warszawa Sala Kongresowa, 31.05.2010 bilety | gotan project szczecin bilety |

Gotan Project (15 czerwca, Zamek Książąt Pomorskich) powstał w 1999 roku, kiedy to trójka muzyków: Philippe Cohen Solal, Eduardo Makaroff i Christoph H. Müller postanowiła stworzyć coś zupełnie nowego i zaskakującego. Zdecydowali, że spróbują unowocześnić argentyńskie rytmy przez dodanie elementów muzyki elektronicznej. W rezultacie powstała bardzo ciekawa i oryginalna muzyka, istna fuzja tanga i muzyki współczesnej, która pozytywnie zaskoczyła zarówno publiczność, jak i krytyków. Ich pierwszy album ‚La Revancha del Tango’ od razu wzbudził wielkie zainteresowanie i odniósł komercyjny sukces. Trio szybko zyskało ogromną popularność w Europie, a później także na innych kontynentach. Ich koncerty to prawdziwe multimedialne spektakle – muzyka w połączeniu z wizualizacjami daje niewiarygodny rezultat. W taki tez sposób narodził się nowy gatunek muzyki nazwany electro-tango.

Paco de Lucia (16 czerwca, Zamek Książąt Pomorskich) – najsłynniejszy gitarzysta flamenco jaki do tej pory się urodził. Swoją pierwszą gitarę otrzymał od ojca w wieku 5 lat. W swojej karierze nagrał dziesiątki albumów (pierwszy w 1965 roku), otrzymał setki nagród i wyróżnień. Wpływ jaki wywarł na współczesną muzykę gitarową jest ogromny – z jednej strony wydatnie przyczynił się do wykreowania światowej mody na flamenco, a z drugiej wzbogacił flamenco o wpływy muzyki jazzowej i klasycznej. Filar najsłynniejszego gitarowego tria w historii – Al Di Meola – Paco de Lucia – John McLaughlin. Płyta tego tria ‚Friday Night in San Francisco”odniosła ogromny sukces i została sprzedana w wielu milionach egzemplarzy.

bilety szczecin music fest 2010 | bilety gotan project szczecin | bilety paco de lucia szczecin | bilety Nils Petter Molvaer szczecin

Reklamy

Responses

  1. Zapraszamy również na naszą stronę: http://www.kierunek.szczecin.pl – zawsze aktualne imprezy w mieście!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: