Napisane przez: biletynakoncertyfestiwale | Grudzień 19, 2010

Merry Christmas Carla!

Merry Christmas Carla!

Mikołajkowy koncert Ery Jazzu jest polską premierą znamienitego albumu ” Carla’s Christmas Carols” i jedynym występem Carli Bley w Polsce !
Legendarna pianistka pojawi się 6 grudnia w Filharmonii Narodowej a towarzyszyć jej będzie basista Steve Swallow oraz The Partyka Brass Quintet.

Pomysł na płytę zrodził się już dawno. Pasja Carli Bley do muzyki towarzyszącej świętom Bożego Narodzenia sięga dzieciństwie artystki. Chętnie słuchała wtedy gry swego ojca organisty prowadzącego chóralne wykonania kolęd i pastorałek. Potem, gdzieś w latach sześćdziesiątych pokusiła się o przygotowanie prostych aranżacji, by dopiero dwadzieścia lat później dla studentów słynnego Study Of Creative Arts w Woodstock spróbować zagrać ten materiał na kilku, okolicznościowych koncertach. Dekadę później, w 1990 roku w studio National Public Radio zagrała na fortepianie wersje solowe świątecznych utworów wzbudzając podziw i zachwyt słuchaczy i krytyków w całej Ameryce.

Dopiero w grudniu 2008 roku , wraz ze swoim muzycznym ( i życiowym) partnerem, wybitnym basistą Stevem Swallowem spotkali się w studio by zrealizować album „bożonarodzeniowy ”. Wraz z The Partyka Brass Quintet (dwie trąbki, waltornia, puzon i tuba) zinterpretowali na nowo popularne kolędy i pastorałki. Album „ Carla’ s Christmas Carols” zawiera „O Tannenbaum”, „Away In A Manger”, „God Rest Ye Merry Gentlemen”, „Jingle Bells”, „O Holy Night” i „Joy To the World” ale także ” i „The Christmas Song” z repertuaru Mel Torme. Nie zabrakło również kompozycji Carli Bley, takich jak „Jesus Maria” i „Hell’s Bells”. Tradycyjne i nowe, okazjonalne kompozycje świąteczne są poddane jak zawsze dość ekscentrycznej aranżacji. Carla Bley słynie z pisania niezwykle zręcznych aranżacji dla sekcji blaszanych, co znakomicie wykorzystał niemiecki kwintet tubisty Eda Partyki. Wprawdzie umiejętności kwintetu w aspekcie jazzowej improwizacji ustępują popisom solowym Carli Bley, a w szczególności em
anującego romantyzmem Swallowa, to precyzja zgrania muzyków w sekcji jest imponująca. Reprezentują oni ten wygładzony rodzaj brzmienia, który wyśmienicie pasuje do świątecznego nastroju. Merry Christmas from Carla !

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: