Napisane przez: biletynakoncertyfestiwale | Styczeń 15, 2011

Omar Sosa w Warszawie

Omar Sosa – genialny kubański pianista i kompozytor będzie pierwszym gościem wiosennej edycji Ery Jazzu. Jego koncert ( w Filharmonii Narodowej w  2008 roku) zjednał mu ogromną rzeszę entuzjastów i wypromował w Polsce wspaniałego, egzotycznego artystę. Tym razem Omar Sosa przedstawi swój nowy zespół  Afri-Lectric Quintet  z gościnnym udziałem gwiazdy elektro-jazzu, trębacza Joo Krausa. Na jedynym koncercie w Polsce  zagrają  19 marca w warszawskim klubie Palladium.

Omar Sosa, Warszawa, Palladium, 19.03.2011 bilety na koncert

„ Omar Sosa  – rekomenduje koncert Dionizy Piatkowski, szef Ery Jazzu – połączył w jedną spójną melodykę i brzmienie to wszystko, co jest pulsem dzisiejszego jazzu: afrykańską rytmikę, impulsywność latynoskich nastrojów, synorystykę i nietuzinkowość improwizacji jazzu, melancholię bluesa oraz wrodzoną , kubańską  „buena vista”. Z jednej strony elokwencja na miarę pianistyki Keith Jarretta, przebojowość gry Oscara Petersona , z drugiej – koncepcje muzyczne rodem z afro-skojarzeń Ahmada Jamala i Abullaha Ibrahima okraszone charakterystycznym brzmieniem oraz impulsem legendarnej Buena Vista Social Club. Jeśli do tego dodać jego oryginalną formułę połączenia afro – cuban jazzu z ultranowoczesnymi elektronicznymi strukturami – jawi się muzyka na miarę naszego wieku – i być może nurt, którym podążać będzie jazz przez najbliższe dekady” .

Omar Sosa zrealizował ponad dwadzieścia nietuzinkowych albumów , z których znamienita większość stała się ważnymi epizodami w historii muzyki ( nie tylko jazzowej). Rekomendujące recenzje w najważniejszych opiniotwórczych magazynach świata pozwalają mniemać, że artysta jest faworyzowanym idolem dzisiejszego jazzu, world – music, a przede wszystkim mentorem współczesnego afro – cuban jazzu. Dobitnie to prezentuje na swojej najnowszej płycie „ Afreecanos”, bodaj najbardziej dojrzałej i charakterystycznej dla całej twórczości pianisty. Omar Sosa buduje własny afro-cuban świat z karkołomnej relacji między brzmieniem kubańskiej „ buena vista”, afrykańskiej tradycji, jazzowego idiomu i doskonałej aranżacji. Do swego projektu zaprosił paletę gwiazd: kubańskiego perkusistę Julio Barretto, basistę z Mozambiku – Childo Tomasa, senegalskiego wokalistę Mola Sylla, kubańskich trębaczy Lazaro Galarraga i Leonardo Saint-Hilla, francuskiego multiinstrumentalistę Christophe’a Disco Mincka, se
negalskiego wirtuoza gry na kora – Ali Boulo Santo, malijskich muzyków – Baba Sissoki i Ali Wague. Album zbiera entuzjastyczne recenzje, jest faworyzowany przy nominacjach do kolejnych nagród . Tym razem Omar Sosa przedstawia swój najnowszy projekt Afri-Lectric z gościnnym udziałem słynnego trębacza Joo Krausa.

Joo Kraus jest jednym z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia, od lat związany z niemiecka sceną nu-jazzu oraz electric- jazzu. Współtworzył brzmienie i jest autorem sukcesów takich formacji jak Kraan, Tab Two, Soulounge, Jazzkantine oraz De Phazz. Jego muzyczne pomysły, brawurową grę na trąbce oraz charakterystyczne brzmienie usłyszeć można w nagraniach zarówno jazzowego Pee Wee Ellisa ( album „ Diffrent Rooms ” ), grupie Passport Klausa Doldingera, albumach Johanesa Endersa ( „ Human Radio ”), Petera Fesslera („ Lovers, Fools & Dreamers ” ), ale także w rockowych formacjach BAP, Furry In The Slaughterhouse a nawet w nagraniach Nany Mouskouri i Tiny Turner. Największą popularność, uznanie i nagrody przyniosły trębaczowi nagrania i koncerty w Tab Two, niemieckim duecie ( z basistą Helmutem Hattlerem), który stał się forpocztą  hip-jazzu, drum’n’base i acid-jazzu w Europie w latach dziewięćdziesiątych.Nie dziwi zatem , że w kręgu zainteresowań Joo Krausa znalazł się ta
kże kubański pianista Omar Sosa. Ich wspólny kwintet Afri-Lectric będzie miał premierę w ramach Ery Jazzu !

Warto też sprawdzić:

http://www.wykonywanie-zdjec.ab9.waw.pl/2010/09/04/rusza-jesienna-era-jazzu/

http://www.punkt-widzenia.se.szczecin.pl/article/rusza-jesienna-era-jazzu/

http://sqter3.serwer1.civ.pl/rusza-jesienna-era-jazzu/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: